Kdysi jste si do divadla nemohli vzít nic jiného než smoking a večerní róbu. Doba se posunula a dress code už zvolnil. Přesto si ale nemůžete vzít první věc, kterou ve svém šatníku najdete. Že džíny do divadla nepatří, snad ani nemusíme říkat. Ale víte, jak se správně obléct, abyste si neuřízli ostudu? 

Vše záleží na divadle a představení

O tom, jak slavnostně se obléct, rozhoduje typ představení a hlavně také typ divadla. Jiný dress code vyžaduje večerní premiéra v Národním divadle a jiný alternativní scéna na maloměstě. 

Státní opera a Národní divadlo 

Pokud se chystáte na představení do Státní opery nebo do Národního divadla, je formální oděv jedinou volbou. Hlavně když máte před sebou slavnostní večerní premiéru. Pánové by si měli obléct perfektně padnoucí smoking doplněný bílou košilí a kravatou, nebo motýlkem. Dámy neudělají chybu, když přijdou ve večerní toaletě.

Městská divadla

V městských divadlech neplatí tak přísná pravidla. Muži si na sebe mohou vzít běžný společenský oblek, jednobarevnou košili a kravatu. Pro ženy jsou ideální volbou společenské nebo koktejlové šaty.

Malé scény, komorní a alternativní divadla

Jestli plánujete navštívit dopolední nebo odpolední představení, nemusíte to přehánět s formálností. Dámám budou slušet odpolední nebo úpletové šaty či pouzdrová sukně. Pánům bude stačit vycházkový oblek a nikoho nepohorší, když se objeví bez kravaty. Nezapomeňte ale, že i to nejobyčejnější divadlo je pořád divadlo. Otevřenou obuví, krátkými nohavicemi i sportovním oblečením si koledujete o pořádnou ostudu. 

Jaké si vzít doplňky a šperky?

Žádný outfit se neobejde bez doplňků a v divadle je povinným dámským doplňkem kabelka. Tašku přes rameno nechte doma, raději ze skříně vytáhněte elegantní psaníčko. Barvu slaďte s vaším outfitem, nebo vsaďte na kontrast, který vám dodá šmrnc. 

Volba šperků je pak už jen na vás. K jednobarevným šatům se hodí perlový náhrdelník a decentní náušnice. Pokud si troufnete, můžete si vzít i výraznější šperky, ale dejte si pozor, abyste nepůsobila lacině. Na klopě pánského saka perfektně vypadá vkusná brož.