Oblek je vizitkou každého muže. Odráží jeho osobnost a dělá dojem na ostatní. Stačí jen špatně zvolená délka rukávů nebo nevhodný opasek a už si o vás okolí udělá nelichotivý obrázek. Přečtěte si raději naše jednoduché rady, které vám ukážou, jak správně nosit oblek.

Slušivé sako

Rozhodně nepodceňte délku rukávu, jestliže nechcete vypadat, že jste si sako někde půjčili a nesedí vám velikost. Pro zjištění ideálního rozměru existuje jednoduchý test: stačí natáhnout ruku před sebe, zatnout v pěst a tu ohnout k zemi. V místě ohnutí zápěstí by měl končit rukáv.
Také se zaměřte na ozdobné patky na kapsách. Nezasunujte je do nich, naopak se postarejte o to, aby je každý viděl. Myslete také na to, že sako není bunda, proto do kapes nepatří ani ruce. A nakonec poslední knoflík. Ten nikdy nezapínejte! Vyhnete se tak deformaci přirozeného tvaru saka a nebudete působit, že jste si oblékl skafandr.

Vždy na výši

Kalhoty by měly vzadu končit dva až tři prsty nad zemí. Hlavně je nesmíte táhnout po podlaze a vepředu se vám nad botou nesmí tvořit řada varhánků. Pokud ale nosíte kalhoty SLIM, klidně pusťte toto pravidlo z hlavy, protože ty mohou končit nad obuví. Kdysi se také dbalo na to, aby nešly vidět ponožky, to dnes již neplatí.

Bez kůže to nejde

Jeden z největších módních prohřešků je oblek bez opasku. Našli jste ve skříni široké nebo látkové kousky s velkou sponou? Rovnou se s nimi rozlučte, nebo je noste jen k džínám. Pokud nechcete vypadat hloupě, svůj formální outfit vždy doplňte koženým páskem, který není širší než 3,5 cm a ladí s barvou vašich bot.

Dobré boty jsou základ

Zapomeňte na mokasíny, otevřenou obuv nebo boty z textilu či tenisky. Společenská etiketa dovoluje k obleku nosit jen koženou společenskou obuv v matném či lesklém provedení.

Ponožky s rozvahou

Možná vás to ani nenapadlo, ale i ponožky jsou důležitou součástí obleku, stejně jako třeba kravata. Slaďte je s barvou kalhot, a hlavně si vyberte ty s prodlouženou délkou. Nemusíte se však bát ani experimentace, zapomeňte však na ponožky s námořnickými kotvami a Spongebobem. Jednoduché, jednobarevné ponožky například sytě červené barvy mohou být vkusným a zajímavým doplňkem k černému obleku. Nikdo z vašich obchodních partnerů se totiž nechce dívat na vaše obnažené holeně, které při sezení odhalíte.

,,Bližší košile než kabát” v zimě neplatí

V chladných měsících si málokdo troufne vyjít ven jenom v obleku. Pokud si nechce zahrávat se zdravím, vemte si na sebe ještě kabát, který svou délkou zakryje celé sako, je totiž důležité, aby vám lem košile či saka netrčel ven. Zimní bundu si nechte na hory a jestli nevíte, jaký kabát si vybrat, přečtete si našich 5 tipů.

Krásná kravata

Kravata je kvůli své viditelnosti podstatnou částí každého obleku. Můžete se orientovat vlastním úsudkem ale také příležitostí. Když jdete například ven se svou přítelkyní či ženou, hodí se sladit barvu kravaty s jejími šaty. Na obchodní jednání je vhodná modrá. Tato barva totiž vzbuzuje dojem důvěryhodnosti, podpoříte tím komunikaci. Nemusíte se však bát ani světle červené či krvavě rudé, je to barva dobyvatelů, budete působit vyzývavě a sebevědomě. Je však důležité to s červenou nepřehnat, mohlo by to působit až příliš agresivně.