Spousta mužů si myslí, že životnost obleku závisí na ceně a kvalitě materiálu. Tyto faktory sice hrají důležitou roli, ale velký podíl na tom také máte vy a váš přístup. Víte, jak správně pečovat o svůj oblek, aby vám dlouho vydržel a stále vypadal jako nový?

Oblek pokaždé pověste na ramínko

Nejlépe na takové, které má rozšířená ramena. Jinak riskujete deformaci náramenic. Nepřehazujte sako ani přes židli nebo křeslo. Po nějaké době by totiž ztratilo svůj tvar a vy pak budete působit jako hadrový panák.

Sundejte si sako pokaždé, když můžete

Snažte se vyhnout pomačkání saka. Proto pokud víte, že budete delší dobu sedět, sako si sundejte (např. v autě po cestě na jednání, nebo v kanceláři, když neplánujete pracovní schůzku).

Střídejte alespoň dva obleky

Pokud chodíte denně v obleku, měli byste ve své skříni mít alespoň dva obleky. Skýtá to totiž několik výhod. Nebudete před ostatními vypadat, že chodíte pouze v jednom obleku, a navíc vám déle vydrží. Po měsíci nebudou působit obnošeně a také budete mít stále co na sebe, když jeden z nich odnesete do čistírny.

Při dennodenním nošení se musíte v obleku cítit pohodlně a měl by vám perfektně padnout. Proto doporučujeme nechat si jej ušít na míru v našem zakázkovém krejčovství. Používáme pouze kvalitní materiály od prvotřídních dodavatelů a vaše spokojenost je pro nás na prvním místě.

Zajímá vás více? Přečtete si náš článek, kde se dozvíte, proč si nechat ušít oblek na míru.

Vždy u sebe noste deštník

Kyselý déšť v kombinaci s částečkami prachu může zanechat na vašem obleku nepěkné stopy. Proto doporučujeme, abyste u sebe vždy nosil deštník. Pokud se vám i přesto podaří promoknout, pověste oblek na věšák a nechte jej pořádně proschnout.

Neukládejte oblek hned do skříně

Jakmile se vrátíte domů, nechte oblek prvně vyvětrat, nedávejte jej hned do skříně. Přeložte kalhoty podle puků a společně se sakem je pověste na věšák. Ten pak zavěste do průvanu, nebo nad topení, nejlépe na celou noc. Z obleku se tak ztratí veškeré kouřové a restaurační pachy.

Oblek čistěte jen kartáčem, nebo lepšími čističemi

Pokud se potřebujete zbavit běžných nečistot jako jsou smítka prachu, zvířecí chlupy či vlasy, sáhněte po kartáči nebo lepších čističích. V žádném případě se nesnažte vyčistit oblek vlhkými hadříky nebo houbami, mohl byste nadělat více škody než užitku.

Noste oblek pravidelně do čistírny

Základní pravidlo zní, že by každý muž měl svůj oblek 1× až 2× ročně odnést do čistírny. Pokud si jej však oblékáte denně, budete jej tam muset přinést častěji. Obzvláště v létě, kdy se více potíte. Ale dejte pozor, přílišné čištění obleku škodí. Přestože suché čištění je nejšetrnější způsob a čistírny se řídí zásadně podle informací uvedených na lístečku, nezabráníte opotřebení z častého čistění.  

Hlavně nikdy nedávejte oblek do pračky ani jej neperte ručně. I kdybyste se omylem polili a jen chtěli otřít skvrnu mokrým hadříkem. Vždy počkejte, až flek uschne a oblek pak rovnou odneste do čistírny.  

Nikdy nežehlete oblek žehličkou

Na látce by vám mohly zůstat lesklé stopy po žehličce. Vyvarujte se i žehlení přes hadřík. Pokud potřebuje narovnat běžné pokrčení, případně zvýraznit klopy, využijte horkou páru. Vlákna se vlivem horka narovnají do původního stavu. Pokud se vám nebude dařit oblek narovnat, raději ho odneste do čistírny.

Schovejte oblek do ochranného obalu

Pokud nenosíte oblek moc často, dejte si pozor na to, jakým způsobem ho schováváte. Mohlo by se totiž stát, že jej po půl roce vytáhnete a oblek bude zralý na vyhazov. Abyste se tomu vyhnuli, doporučujeme se řídit následujícími radami:

  • Před uschováním pověste oblek na vhodné ramínko,
  • nechte jej vyvětrat,
  • odstraňte prach, lupy, vlasy atd. (případně jej odneste do čistírny),
  • zkontrolujte obsah všech kapes a vyndejte všechny předměty.

Jak jste oblek dali na věšák, ho vložte do ochranného obalu na oblek. Obal jej ochrání před prachem, pachy, škůdci, světlem apod. Pokud dodržíte tento postup, bude i za půl roku jako nový.